Размисли и страсти

Там, където изгарят книги, изгарят накрая и хора.
Хайнрих Хайне


Спомням си, че преди две години прочетох този цитат от Хайнрих Хайне от 1821 г. - 120 години преди Третия райх и 190 год. преди управлението на ГЕРБ. Прочетох го нарисуван на земята пред къщата на Буденброкови, в която се развива действието в романа на Томас Ман. И тогава си казах: колко прав е бил Хайне, без дори да подозира, а и без аз да подозирам, че и в България щяхме да изгаряме книгите.
Наскоро България стана свидетелка на затварянето на сайта Читанка.инфо, защото "нарушава авторските права". "O, tempora, o, mores!" щеше да възкликне отново Цицерон, ако беше жив. В ХХІ век, когато човек уж има право на информация и когато се стремят да ни научат на интернет общуване, та белким забравим да общуваме помежду си, ни забраниха да използваме интернет библиотеките.
Свикнали сме да се примиряваме с това, че всяко време си има своите особености и прищевки, че старата власт трябва да оплюе подобаващо старата, за да се покаже по-добра и по-властимаща. Свикнахме да не обръщаме внимание на нищо, което става около нас, а ако все пак не останем безразлични, нашето "гражданско самосъзнание" се свежда до обикновената псувня и с това подминаваме.
Защо обаче ни е нужна Читанката? Просто е: защото е съвременно, защото е бързо, защото е безплатно, защото е полезно, защото е истинско! Читанка.инфо е един от малкото български сайтове, в които може да намериш толкова много автори и произведения, събрани на едно място - да не кажа, че е и единственият сайт! И сега, когато вече сайтът е изграден, функционира и се обновява непрекъснато, го затвориха... Защото не е изгодно на издателите! Но няма как при тези цени на книгите хората да си ги позволят! А и защо една книга трябва да се състои само от мастило и обработена дървесина? Това ли Книгата - печатни коли и корична цена, или това, което дава тя като алма матер (сиреч - майка кърмилница) на своите читатели? И докога цените на книгите в България ще са такива - високи и несъобразени със стандарта на живота в България?
Спомням си, че преди време си купих книга с разкази от имението на Л. Н. Толстой "Ясна поляна" - хубава, с твърди корици, вярно - с вестникарска хартия, но все пак много добро издание, около 500 страници. И това струваше - в къщата, където е живял Толстой - 50 рубли (около 2.50 лв.)! Може ли някой в България да ми посочи къща музей, където да се продават книги, струващи 2,50?! Докога ще трябва да плащаме непосилна цена за собствената си култура?
Затова смятам, че са ни нужни такива сайтове като Читанка.инфо! Нужни са ни, защото те ни приобщават към четящите и знаещите нации. Нужни са ни, защото те напомнят, че сме мислещи същества и защото "голи са без книги всички народи". Читанката ни е нужна, защото Книгите ни правят Хора!